How to Make

Gourmet Mayonnaise, Miracle Whip,

Sandwich Spread, Salad Dressings, etc.


If you are already a member, click here: Members Click Here


This is a detailed tutorial on how to make Gourmet Mayonnaise, Miracle Whip, Salad Dressing, Blue Cheese Dressing, Sandwich Spread etc., in about a MINUTE!! That's right, one minute. Mayonnaise is really simple to make, but you need to know the SECRET!! Without this Secret, your mayonaisse will not be anywhere close to what you are used to.

How to make Mayonnaise seems to be a difficult task, but I can assure you that making mayo is easy as pie!

There are lots of methods out on the internet on how to make Mayonnaise. NONE of them work worth a damn. If you follow some of them, it will take you a half hour or more to make a quart. If you follow others, you get a runny mess.

I love Mayonnaise, and have been making it for a long time. It took me years to find the secret to make rich, thick mayo consistently.

A quart of Mayo is about $3.39 or so (actually, there's no more quarts, it's 30oz now, and that's another story), but if you make your own, not only is it WAY better tasting, but your total cost per quart is only about a dollar.

That means you save over $2 every time you make it! You also eliminate all those additives they put in the food nowadays.

And you can make it to your own taste. How about some Jalapeno Mayo, Garlic Mayo or Blue Cheese Mayo? You can add your favorite spices! I use Habanero Peppers to make Atomic Mayo!

And if you make it out of Sunflower oil, you have a real treat.

You are only limited by your imagination, and can make true Gourmet Quality Mayonnaise!!

Once you make your own Gourmet Mayonnaise, you will never buy bland commercial Mayo again.

Also, imagine how impressed your family and friends will be by this!!

Make Blue Mayo for your Kids!!!

The Tutorial consists of Foolproof Detailed Instructions and:

21 full color pictures

4 videos!! of how it works

You will also learn how to make

Miracle Whip, Sandwich Spread, Salad Dressings, etc.

The cost of this tutorial is only $5.95

If you see the tutorial, and don't think you got your money's worth, just let me know and I'll gladly refund your $6.

Click on the buy now button below.

If you are already a member, click here: Members Click Here

 

Here's some pictures of the final product. It is rich and creamy:

 

Here I am holding the jar upside down

 

Closeup

 

SO, if you want to see the tutorial, click on the Buy Now Icon below. No PayPal account required.

 




EMail/Feedback

Home